2013–2014 Summa Cum Laudes

The best of the best

students in cap and gown

Summa cum laude honors are bestowed on the top 1 percent of each graduating class. The 2013–2014 honorees were featured on the cover of and inside the Experience Excellence brochure.

The complete list of these summa cum laudes graduates is below:

Summer/Fall 2013

Eric S. Beecroft, Computer Science

Kathryn Rose Daley, Agriculture

Alyssa Megan Daniels, Communication Studies

April Michelle Drips, Liberal Studies

Kirsten Criscenti de la Madrid, Nursing

Mitchel Lee Engelking, Business Administration

Loren Frances Feulner, Nursing

Melanie Tejada Glaziner, Asian Studies

Cierra Diane Goldstein, Communication Design

Cynthia Marie Helms, Business Administration

Lacey Nicole Henderson, Musical Theatre

Marci Jacqueline Lang, Sociology

Bonnie McCarthy, Sociology

Allison Marie OBrien, Nursing

Trevor Curtis Owen, Social Science

Samantha Marie Pinto, Exercise Physiology

Stephanie Michelle Richards, Psychology

Hayley Nicole Swanson, Criminal Justice/Psychology

Curtis Taylor Walbridge, Applied Computer Graphics

Chen Zhang, Business Administration

Spring 2014

Dustin Matthew Anderson, Microbiology

Michelle Denise Arevalo-Diaz, Business Information Systems

Samantha Bailey, Psychology

Hannah Kristin Barton, Art

Rebekah Joy Branaman, Communication Sciences and Disorders

Jasmine L. Buck, Psychology

Morgan Diane Cavanaugh, Nursing

Patrick Joseph Cleary, History

Michael Paul Consiglio Jr., Criminal Justice

Natalie Joy Crippa, Biology

Courtney Nicole Dale, Liberal Studies

Jolene Ariel DePaoli, Health Science

Joseph David Donovan, Business Administration

Krista Anisa Farnady, Exercise Physiology

Amie Nicole French, Agricultural Business

Priscilla Marie Gates, Psychology

Bryan Christopher Goularte, Economics

Rachel Nicole Greenway, Health Science

Stephanie Heather Gualandi, Liberal Studies

Sarah Nicole Gunvordahl, Child Development

Hugh C. Hammond, Music Industry and Technology

Amanda Marguerite Jones, English

Sarena R. Kirk, Multicultural and Gender Studies

Brittany Ann Larson, Health Science

Jay Christopher Lawler, Business Administration

Theodore Andrew Lynch, Social Work

Michelle Lorraine Marks, Humanities

Fallon Leane Pipkins, Communication Sciences and Disorders

Philip Francis Polansky, Nursing

Shane Dean Price, Psychology

Hannah Elizabeth Ramey, Agriculture

Maya J. Severson, Psychology

David Silveira, Electrical/Electronic Engineering

Angela Bilotti Solecki, Nursing

Milynn Macedo Tapia, Anthropology/Business Administration

Robert Dale Towne Jr., Civil Engineering

Rebecca Joy Wion, Communication Sciences and Disorders