May 2005 Awards Ceremony

award grp 08

Honors Awards

Graduate Honors

Honors in General Education
Talal H. Alsaleem, Anthropology
Heather D. Claibourn, Psychology
Rachel D. Conrad, Political Science
Adam Z. Dondro, Psychology
Michael D. Esser, Political Science
Jeffrey J. Felardo, Economics
Michelle H. Francis, Psychology
Corey A. Hall, International Relations
Charles W. Lemcke, International Relations
Jennifer A. Peterson, Psychology
Celine L. Pettyjohn, Sociology
James R. Shimp, Anthropology
Elizabeth M. Thrasher, International Relations

Honors in the Major
Reina M. Boone, Psychology
Adam Z. Dondro, Psychology
Tessa L. Doty, Psychology
Jeffrey J. Felardo, Economics
Michelle H. Francis, Psychology
Michelle H. Francis, Sociology
Erin J. Galiger, Anthropology
Nicholas A. Hoag, Economics
Kristen E. Koba, Sociology
Brian T. Kniffin, Psychology
Cynthia L. McCartney, Health & Community Services
Ashley D. Mack, Psychology
Kareema N. Malmin, Psychology
Jesse L. Morcom, Sociology
Jennifer A. Peterson, Psychology
Celine L. Pettyjohn, Sociology
Kimberly A. Richards, Psychology
Monica M. Rudick, Psychology
Monica M. Rudick, Sociology
Dallase Scott, Psychology
James R. Shimp, Anthropology
Kasey R. Stevens, Psychology
Ryan J. Sutton, Sociology
John R. Topel, Psychology
Jennifer M. Torres, Social Work
Christi R. Whitten, Psychology

Lt. Robert Merton Rawlins Merit Award
Kristina Miller, Geography and Planning
Nikki Wagar, Anthropology

Glenn Kendall Public Service Award
Adam Dondro, Political Science & Psychology
Laura “Eva” Ramirez, Social Work
Elizabeth M. Thrasher, International Relations

Valene Smith Outstanding BSS Student Award
Adam Dondro, Political Science & Psychology

graduate CHLD

Summa Cum Laude Medallions (Top 1%)
Devin E. Billingsley, Social Science
Deborah A. Hedley, International Relations
Lorena E. Jimenez, Psychology
Amaryah S. Moller, Psychology
Michelle M. Neese, Social Work
Celine Lyn D. Pettyjohn, Sociology
Monica M. Rudick, Psychology/Sociology
Emily R. Swanberg, Social Science
Amy L. Travis, Health & Community Services

Magna Cum Laude Medallions (Top 3%)
Shirley A. Art, Social Science
Gisela Chappelle, Sociology
Belia Chavez, Child Development
Heather D. Claibourn, Psychology
Adam Z. Dondro, Psychology
Katherine L. Fink, Psychology
Terri L. Gaitano, Sociology
Christine A. Hardin, Psychology
Brian P. John, Political Science
Brian T. Kniffin, Psychology
Viginia S. Moreno, Criminal Justice
Jennifer A. Peterson, Psychology
Kathy J. Phillips, Child Development
Joan E. Pickering, Sociology
Kyle D. Utterback, Social Science
Paige M. Vogt, Social Work

Cum Laude Medallions (Top 5%)
Talal H. Alsaleem, Anthropology
Tessa L. Doty, Psychology
Shauna L. Dyer, Social Science
Jeffrey J. Felardo, Economics
Kathryn E. Graves, Psychology
Ashleigh J. Hoyt, Economics
Sachi T. Lamb, Political Science
Howli J. Ledbetter, Political Science
Michelle L. Medlin, Psychology
Lana M. Mrksa, International Relations
Hanako Okamoto, International Relations
James R. Shimp, Anthropology
Erin S. Smith, Anthropology
Robert R. Winkels, Social Work
Marni L. Wood, Public Administration
Melissa A. Woodhouse, Sociology

Phi Kappa Phi (Top 5% of all University students)
Shirley Ann Art, Social Science
Devin Edmond Billingsley, Social Science
Heather Dawn Claibourn, Psychology
Kim Marie Dalton, Social Work
Adam Zachary Dondro, Psychology
Jeffrey Joseph Felardo, Economics
Jeanne Marie Goetz, Anthropology
Crystal Ann Hanley, Psychology
Deborah Anne Hedley, International Relations
Ashleigh Jean Hoyt, Economics
Lorena Estrada Jimenez, Psychology
Erin Lynne Lombard, Sociology
Meg Luce, Psychology
Cynthia Louise McCartney, Health & Community Services
Amaryah Shalom Moller, Psychology
Michelle Marie Neese, Social Work
Jennifer Ann Peterson, Psychology
Joan Elizabeth Pickering, Sociology
Laura Catherine Puterbaugh, Psychology
Cindy Renee Richards, Social Science
Miriam Leah Roeder, Anthropology
Kathleen Ann Sappington, Social Work
Emily Rose Swanberg, Social Science
Amy Louise Travis, Health & Community Services
Paige Marie Vogt, Social Work
Amy Wilner, Public Administration
Robert Ray Winkels, Social Work
Marni Lauren Wood, Public Administration

back to top

Department Awards

ANTHROPOLOGY

Anthropology Outstanding Student of 2006
Nikki Wagar

CHILD DEVELOPMENT

Outstanding Child Development Graduates
Belia Chavez
Kathy Phillips

Outstanding Child Development Student Research Award
Stephanie Williams

Dr. Cindy Ratekin Child Development Scholarship
Sara Tindula

Luella Hopton Madsen Scholarship
Edith Orejel

Florence V. Ritchie Scholarship
Michelle Julian

Child Development Outstanding Student of 2005
Lindsay Federmeyer

ECONOMICS

Wall Street Journal Student Achievement Award
Brenda Kenyon

John Smale Scholarship for Excellence in Economics
Kota Minegishi

John Smale Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Jeffrey J. Felardo
Ashleigh J. Hoyt

Department of Economics Service Award
Megan Kulluck

Economics Outstanding Student of 2005
Jeffrey J. Felardo

GEOGRAPHY AND PLANNING

David W. Lantis Scholarship
Jennifer Arbuckle

Meuter/Swor Memorial Geography Scholarship
Benjamin Downard

Robert Russell Erving Geography Memorial Scholarship
Jerome Walker

Geography and Planning Outstanding Student of 2005
Jennifer Arbuckle

HEALTH AND COMMUNITY SERVICES

Evelyn G. Narad Health Science Scholarship
Gina Cusimano

Environmental Activist Award
Sarah Counts
Xoua Lee
Matthew Pohan
Kathryn Press

Outstanding Service in Health Education
Xoua Lee
Ellen Moua

Health and Community Services Outstanding Students of 2005
Michelle McGivern, (Health Services Administration)
Cynthia McCartney, (Health Education)

SOCIAL SCIENCE

Aurelia Haehn Memorial Scholarship
Karla McLaren

Social Science Outstanding Student of 2005
Emily R. Swanberg

SOCIAL WORK

Archie McDonald Social Work Professional
Service Scholarship

Nicolesha Reed

Paul Martinsen Memorial Scholarship
Michelle Hildebrant

Mary D. (Dolly) French Memorial Scholarship
Elizabeth Coudright

Social Work Outstanding Students of 2005
BSW - Robert Winkels
MSW - Somai Sayavong

SOCIOLOGY

Sociology Department Faculty Award:
Outstanding Sociology Distance Student

Terri L. Gaitano

Sociology Department Faculty Award:
Highest GPA in Sociology Major

Celine L. Pettyjohn

Sociology Department Faculty Award:
Robert P. Rankin Outstanding Sociology Student Award

Michelle H. Francis
Ryan J. Sutton

Barbara Hollands Peevers Memorial
Scholarship

Rachel A. Kinney

Sociology Outstanding Student of 2005
Monica M. Rudick

POLITICAL SCIENCE

Advocacy Award
Stacy O’Dell

Edward J. Bronson Scholarship
Candi Brown
Leticia Zendejas

Matilda K. and Maurice E.S. Brunelle Scholarship
Hardeep Kaur

Royce D. Delmatier Scholarship
Samuel Clark

Paul DiGirolamo Memorial Scholarship
Tania Miranda

Sarah Libby Mahood Merit Scholarship
Brea Jones

Ralph and Ruth Choisser Law Scholarship
Candi Brown

Bob Sherrard Award
Daylyn Presley

The Honorable Mike Thompson Political Science Scholarship
Maria Perilla

Tamsen Swift Scholarship
Brea Jones

Carl & Katie Thomas Scholarship
Maria Perilla

John G. Sanzone Scholarship
Keith Michaels

Public Law Community Service Award
James Hodges
Stacy O’Dell

Graduating with Distinction in Political Science
Shauna Parker
Kristin Tarr

Graduating with Highest Distinction in Political Science
Adam Dondro
Michael Esser
Stacy O’Dell

Graduating with Distinction in Public Administration: Option in Criminal Justice
Bryan Kruse

Graduating with Distinction in Public Administration
Joseph Andrade
Nicholas Paulo

Graduating with Highest Distinction in Public Administration
Jordan Reed
Katrina White

Graduating with Distinction in International Relations
Lana Mrksa

Graduating with Distinction in Political Science: Legal Studies Option
Candi Brown
Tyler Clark
Jennifer Fitzpatrick
Claudia Thompson
Amy Parsley
Daylyn Presley
Dan Pocklington
Matt Wayne

Graduating with Highest Distinction in Political Science: Legal Studies Option
Brian John
Sachi Lamb

Graduating with Distinction in Criminal Justice
Megan Armstrong
Clayton Cirino

Political Science Outstanding Student of 2005
Adam Dondro

PSYCHOLOGY

Hugh M. Bell Memorial Scholarship
Lisa Anderson
Harry Jakobson
Lorena Jimenez
Pauline Light
Amaryah Moller
Chad Mortensen
Natalie Sanchez
Benjamin Seigler

Psychology Student of the Year
Kristine Bonnifet

Joell A. Williams Memorial Scholarship
Kelsey Uhalde

Warren R. Coleman Memorial Scholarship
Akihiro Watanabe

Peter C. Apostolakos Memorial Scholarship
Brittany Carr
Juan De La Sotta
Malissa Staton

Edith Brask Memorial Scholarship
Shalea Bode

Soroptimist International of Bidwell Rancho Scholarship
Kristine Bonnifet
Natalie Sanchez

Psychology Outstanding Student of 2005
Adam Dondro

Dean Hutchinson

back to top