May 2007 Awards Ceremony

award grp 08

Honors Awards

Graduate Honors

Honors in General Education
Anne Barker, Political Science - INTR
Shalea Bode, Psychology
Megan Bradley, Social Science
William Clark, Political Science
Amanda Flanders, Political Science
Jessica Koppel, Economics
Lauren Lazow, Political Science
Jamie Nolan, Psychology
Katie O’Rourke, Psychology
Kathleen Pennel, Political Science
Jaclyn Raggio, Social Science
Kelly Shalk, Political Science – INTR
Sara Tindula, Psychology
Lia Wrightsmith, Political Science - INTR

Honors in the Major
Jennifer Arnold, Psychology
Susan Bachlor, Health & Community Services
Arthur Balizan, Economics
Julieta Carrillo, Sociology
Jennifer Duggan, Sociology
Melanie Falkner, Psychology
Kathleen Fischer, Psychology
Junichi Fukuda, Economics
Erin Haley, Psychology
Kota Minegishi, Economics
Katie O’Rourke, Psychology
Jeremy Parsons, Psychology
Amy Quarre, Psychology
Arthur Reed, Sociology
Janice Salazar, Psychology
Samantha Shifflett, Psychology
Christine Sylvia, Social Science
Sara Tindula, Psychology
Stephen Tomutsa, Psychology
Lisa Warthan, Psychology
Ashley Weber, Sociology

Glenn Kendall Public Service Award

Danielle Casal, Health & Community Services

Valene Smith Outstanding BSS Student Award

Amanda Flanders, Political Science

graduates

graduate CHLD

Summa Cum Laude Medallions (Top 1%)
Sheila Crawford, Political Science
Donna Ebell, Health & Community Services
Amanda Flanders, Political Science
Cynthia Hoover, Social Science
Kota Minegishi, Economics
Anna Sorensen, Sociology
Brandy Spaulding, Psychology
Kale Thompson, Political Science
Sara Tindula, Psychology

Magna Cum Laude Medallions (Top 3%)
Christina Alvarez, Child Development
Misty Arbuckle, Psychology
Jennifer Azzaro, Social Science
Collin Bogener, Political Science
Suzanne Brayton, Social Work
Anthony Capretto, Social Science
Stephanie Clendenin, Social Science
Junichi Fukuda, Economics
Lori Goode, Social Science
Jessica Guthrie, Psychology
Michelle Ann Julian, Child Development
Sayuri Kai, Social Work
Alison King, Sociology  & Psychology
Deanna Moon, Psychology
Lauren Thomas, Psychology
Michelle Viola, Health & Community Services

Cum Laude Medallions (Top 5%)
Colin Abbot, Social Science
Shalea Bode, Psychology
Samuel Clark, Political Science
William Clark, Polital Science
Jayme Cross, Child Development
Hillary Deems, Social Science
Nicole Disney, Psychology
Derrick Fesler, Social Science
Eli Goodsell, Political Science
Elizabeth Hollis, Political Science
Justin Laporte, Psychology
Jamie Nolan, Psychology
Katie O’Rourke, Psychology
Rebecca Powers, Psychology
Yuriko Wakazaki, Child Development
Lisa Warthan, Psychology

Phi Kappa Phi (Top 5% of all University students)
Talal H. Alsaleem
Mallory Angeli
Antonio Aranda
Misty Arbuckle
Hugo Beerli
Anthony Capretto
Heather Claibourn
Stephanie Clendenin
Christina Craven
Shelia Crawford
Jayme Cross
Hillary Deems
Donna Ebell
Rebecca Eckert
Jessica Erickson
Katherine Fink
Lori Goode
Erin Haley
Michelle Hildebrant
Elizabeth Hollis
Emily Hosto
Kimberly Lamarine
Pauline Light
Lauren Maxwell
Carol Mitchel
Cindy Morgan
Lana Mrksa
Katie O’Rourke
Natalie Ortiz
Amy Parsley
Kathelln Pennel
Edith Pfaff
Jaclyn Raggio
Amaryah Reedy
Jodie Rettinhouse
Christine Rhodes
Benjamin Seigler
Stephanie Shea
Robert Silver
Anna Sorensen
Patricia Stahl
Christine Sylvia
Robert Taggart
Donnell Taylor
Kenn Vance
Heather Vise
Paige Vogt
Melissa Wadle
Corinne Wann
Lisa Warthan
Anna Winogradov
Larry Withers

back to top

Department Awards

ANTHROPOLOGY
Arthur Lehmann Anthropology Scholarship
Lance Blanchard
Stephanie Clarey
Erin Smith

Anthropology Outstanding Student of 2007
Shannon Damon

CHILD DEVELOPMENT
Child Development Program Academic Achievement Award
Christina Marie Alvarez
Michelle Ann Julian

Outstanding Teacher Projects
Christina Del Querra
Tristan Stroud

Child Development Program Exemplary Research Paper
Jennifer Brown
Kimolin Pinder

Outstanding Child Development Student Leader
Katie Marie Richardson
Stephanie Tellinghuisen

Dr. Cindy Ratekin Child Development Scholarship
Erica Brick

Luella Hopton Madsen Scholarship
Adelaide Kreamer

Florence V. Ritchie Scholarship
Elizabeth Fitch

Child Development Outstanding Student of 2007
Jayme Maureen Cross


ECONOMICS
Wall Street Journal Student Achievement Award
Junichi Fukuda

John Smale Award for Excellence in Economics
Edward Roualdes

John Smale Award for Outstanding Academic Achievement
Kota Minegishi

Outstanding Environmental Economics Student
Season Yeager

Outstanding International Economics Student
Mariko Katsuta

Department of Economics Achievement & Service Award
Arthur Balizan
Jessica Koppel

Francis Economics Scholarship
Richard Wagner

Economics Outstanding Student of 2007
Kota Minegishi


GEOGRAPHY AND PLANNING
David W. Lantis Scholarship
Martha Martinez

Meuter/Swor Memorial Geography Scholarship
Michael Commons

Robert Russell Erving Geography Memorial Scholarship
Catherine Benjamin

Margaret Trussell Scholarship
Janna Waligorski

Geography and Planning Outstanding Student of 2007
Janna Waligorski


HEALTH AND COMMUNITY SERVICES

Academic Achievement in Gerontology
Susan Bachlor

Academic Achievement in Health Education

Angie Sandoval

Academic Achievement in Health Services Administration

Derek Urban

Outstanding Youth Leadership
Erica Ellebrecht

Outstanding Leadership in Health Education
Sarah Hester

Outstanding Leadership in Health Services Administration
Parisa Aminian

AUPHA/McGaw Award
Lisa Merwin
Sheila Zapanta

AUPHA Bugbe Falk Book Award
Sheila Zapanta

Health and Community Services Outstanding Students of 2007
Ashley Erwin - Health Services Administration
Danielle Casal - Health Education
Susan Bachlor - Gerontology


SOCIAL SCIENCE

Aurelia Haehn Memorial Scholarship
Jenna Brown

Social Science Outstanding Student of 2007
Stephanie Clendenin


SOCIAL WORK
Archie McDonald Social Work Academic Excellence Scholarship
Christine Knight

Archie McDonald Social Work Sophomore Scholarship
Xao Thao

Paul Martinsen Memorial Scholarship
Tiffany Ware

Mary D. (Dolly) French Memorial Scholarship
Jacqueline Humphrey
Lilliana Ochoa

Art Preciado Memorial Scholarship
Martha Andrade

Social Work Outstanding Students of 2007
BSW – Jarrod Elshafie
MSW – Judith Mathieu

SOCIOLOGY

W.E.B. Du Bois Award
Alyson Juers
Myriam Torres

Travis A. Williams Educational Enhancement Award
Gabriel Fugate
Megan Williams

Sociology Department Faculty Award – Robert P. Rankin Outstanding Sociology Student Award
Julieta Carrillo
Sociology Outstanding Student of 2007
Julieta Carrillo

POLITICAL SCIENCE
Advocacy Award
Krystal Collins

Edward J. Bronson Scholarship
Catalina Godwin

Matilda K. and Maurice E.S. Brunelle Scholarship
Catalina Godwin

Ralph and Ruth Choisser Law Scholarship
Carli Arioto

Royce D. Delmatier Scholarship
Catalina Godwin

Paul DiGirolamo Memorial Scholarship
Alan Moore

Public Law Community Service Award
Natalie Ortiz

John G. Sanzone Scholarship
Alicia Gifford

Bob Sherrard Award
Catalina Godwin

Sarah Libby Merit Scholarship
Krystal Collins

Graduating with Distinction in Criminal Justice
Sonya Broglio
Rachel Kleinwaks

Graduating with Highest Distinction in Criminal Justice
Melissa Amarante
Eli Goodsell
Kristina Jones
Natalie Ortiz

Political Science Outstanding Student of 2007
Amanda Flanders
Tamsen Swift Scholarship
Krystal Collins
Carl & Katie Thomas Scholarship
Amanda Whitney

The Honorable Mike Thompson Political Science
Scholarship
Amanda Whitney

Graduating with Distinction in Political Science
Kathleen Pennel
Nicholas Ramos
Anna Soares

Graduating with Highest Distinction in Political Science
Sheila Crawford
Amanda Flanders

Graduating with Distinction in Political Science:
Legal Studies Option
Samuel Clark
Taylor Hess
Lauren Lazow
Courtney Thornton

Graduating with Highest Distinction in Political Science: Legal Studies Option
Elizabeth Hollis


PSYCHOLOGY
Hugh M. Bell Memorial Scholarship
Norma Cabera
Emma Schutz Fort
Sarah Freeman
Tawni Kramer
Theodore Spencer
Malissa Staton
Nancy Leos de Thiele
Laura Wilson

Psychology Student of the Year
Shalea Bode

Warren R. Coleman Memorial Scholarship
Nicolas Spangler

Peter C. Apostolakos Memorial Scholarship
Aisha Kamala
Holly Shouse

Edith Brask Memorial Scholarship
Katherine Lane

Soroptimist International of Bidwell Rancho Scholarship
Laura Wilson

Psychology Outstanding Student of 2007
Sara Tindula



graduate woman

back to top