May 2008 Awards Ceremony

award grp 08

Honors Awards

Graduate Honors

Honors in General Education
Suzanne E. Baker, Geography and Planning
Carrie A. Coulter, Psychology
Kalene N. Gorospe, Psychology
Sarah N. Groos, Psychology
Reka A. Lassu, Psychology
Haley E. Orthel, Psychology
Jennifer L. Palmer, Political Science
Bryant S. Pender, Political Science
Ethan T. Retan, Political Science
Donald R. Rickgauer, Psychology
Johanna Von Bargen, Economics
Paul L. Wissler, Jr., Geography and Planning
Dara L. Xaivong, Psychology

Honors in the Major
Nicole R. Alfaro, Psychology
Daniel R. Allmon, Geography and Planning
Martha M. Andrade, Social Work
Tyler M. Cavaness, Economics
Xay Chue, Social Work
Carrie A. Coulter, Psychology
Lisa K. Cull, Psychology
Larysa A. Domanski, Social Work
Melanie L. Duncan, Sociology
Mark Dunham, Economics
Nellie R. Evans, Social Work
Deborah A. Fowler, Social Work
Jonathan M. Hague, Social Work
Jonathan M. Hague, Social Work
Melissa J. Jaster, Social Work
Kelli R. Johnson, Health & Community Services
Tiffany K. Kernutt, Social Work
Jamie R. Kiss, Psychology
Annalisa M. Koch, Psychology
Reka A. Lassu, Psychology
Charles Mansell, Economics
Allison B. Mccoy, Social Work
Annina McKenna, Health & Community Services
Emma J. Nie, Child Development
Analuisa Orozco, Social Work
Natalie R. Paul, Psychology
Crystal M. Perez, Psychology
Edward  Roualdes, Economics
Allison K. Schultz, Child Development
Nicole M. Schallberger, Psychology
Cheree N. Smith, Social Work
Hector E. Topete, Jr., Psychology
Johanna Von Bargen, Economics
Richard T. Wagner, Economics
Kensey M. Watt, Psychology
Eva N. Yusta, Social Science

Valene Smith Outstanding BSS Student Award

Melanie Duncan, Sociology

graduates

graduate CHLD

Summa Cum Laude Medallions (Top 1%)
Jessica Clark, Social Work
Nicole Disney, Psychology
Amy Durbin, Political Science
Catalina Godwin, Psychology & Political Science
Caleb House, Social Science
Tiffany Kernutt, Social Work
Tanya Kieselbach, Anthropology
Tabitha Mullis, Social Work
Denise Wills, Anthropology

Magna Cum Laude Medallions (Top 3%)
Amanda Anstead, Social Science
Brenda Brown, Social Science
Jenna Brown, Social Science
Jennifer Brunner, Social Science
Sheila Crawford, Political Science
Leni De Reus, Political Science
Sarah Emmerson, Political Science
Laura Jorgensen, Psychology
Aisha Kamala, Psychology
Jamie Kiss, Psychology
Annalisa Koch, Psychology
Reka Lassu, Psychology
Theresa Olmstead, Social Science
Stacey Rea, Psychology
Nicole Schallberger, Psychology
Rebecca Shellgren, Political Science
Megan Williams, Sociology

Cum Laude Medallions (Top 5%)
Jill Allen, Social Work
Theresa Cervantes, Social Science
Anthony Cortese, Political Science
Carrie Coulter, Psychology
Allison Craig, Psychology
Erin Cross, Psychology
Melanie Duncan, Sociology
Jennifer Frame, Political Science
Sylvie Henry, Anthropology
Fumiko Motohashi, Political Science
Lisa Noggle, Political Science
Haley Orthel, Psychology
Jennifer Palmer, Political Science
Jennifer Savoy, Social Science
Michael Skeen, Political Science
Monica Solorzano, Psychology
Melissa Wadle, Social Work

Phi Kappa Phi (Top 5% of all University students)
Nicole Alfaro
Jill Allen
Kimberly Anderson
Martha Andrade
Anna Ball
Brenda Brown
Stephanie Casey
Jessica Clark
Zachary Clark
Emily Cohen
Erin Cope
Anthony Cortese
Carrie Coulter
Allison Craig
Sheila Crawford
Crystal Love
Adelle Demasi
Melanie Duncan
Sarah Emmerson
Elisabetta Fabiani
Jennifer Frame
Leslie Freeland
Sarah Freeman
Greta Gaier
Alicia Gifford
Catalina Godwin
Adam Gutierrez
Sylvie Henry
Elisa Hoffman
Blair Holcomb
Blair Holcomb
Amanda Jones
Aisha Kamala
Tanya Kieselbach
Jamie Kiss
Jamie Kiss
Kana Kobayashi
Amanda Kramp
Satomi Kumai
Kimberly Lamarine
Deena Lentz
Sarah Manuel
Scott Mattern
Joanna Mcferrin
Krystina Meier
Arthur Meyer
Michael Miller
Janine Niccoli
Daniel Oliver
Analuisa Orozco
Bryant Pender
Kimberlee Perry
Dara Phillips
California Price
Stacey Rea
Erin Roby
Nicole Schallberger
Dolores Soto
Shyloh Stearns
Amelia Vogt
Melissa Wadle
Caili Wilk
Sara Wubben

back to top

Department Awards

ANTHROPOLOGY
Anthropology Outstanding Students of 2008
Tanya Kieselbach
Sylvie Henry

CHILD DEVELOPMENT
Child Development Program Academic Achievement Award
Allison Schultz

Outstanding Teacher Projects in Child Development
Kristen Cushman

Child Development Program Exemplary Research Paper
Jennifer Flaherty

Doris Woods Lynch Scholarship
Sintia Garcia

Dr. Cindy Ratekin Child Development Scholarship
Brian Spitzer

Luella Hopton Madsen Scholarship
Bao Vue

Florence V. Ritchie Scholarship
Soudavan Kaiyarath

Child Development Outstanding Student of 2008
Allison Schultz


ECONOMICS
Wall Street Journal Student Achievement Award
Edward Roualdes

John Smale Economics Scholarship for Excellence in Economics
Matthew Tyrrell

John Smale Award for Outstanding Academic Achievement in Economics
Kana Kobayashi

Outstanding Environmental Economics Student
Dara Phillips

Outstanding International Economics Student
Jeffrey Tucker

Department of Economics Service Award
Mark Dunham
Edward Roualdes
Ryan Vernau
Johanna Von Bargen
Rich Wagner

Department of Economics Achievement Award
Tyler Cavaness
Greta Gaier
Arthur Meyer

Francis Scholarship
Justin Nicklaw

Economics Outstanding Student of 2008
Zachary Clark

GEOGRAPHY AND PLANNING
David W. Lantis Scholarship
Michael Commons

Meuter/Swor Memorial Geography Scholarship
Michael Commons

Robert Russell Erving Geography Memorial Scholarship
Ranamaitreya Waterfall

Margaret Trussell Geography Scholarship
Michael Commons

Geography and Planning Outstanding Student of 2008
Michael Commons


HEALTH AND COMMUNITY SERVICES

Academic Achievement in Gerontology
Annina McKenna

Academic Achievement in Health Education

Lauren Abramson

Academic Achievement in Health Services Administration
Stanley Salinas

Outstanding Youth Leadership
Debbie Yang

Outstanding Leadership in Health Education
Christine Mosbacher
Devon Silver-Hill

Outstanding Leadership in Health Services Administration
Sheila Zapanta
Lisa Merwin

AUPHA/McGaw Award
Stanley Salinas

Health and Community Services Outstanding Students of 2008
Sheila Zapanta - Health Services Administration
Katherine Gray - Health Education
Annina McKenna - Gerontology
SOCIAL SCIENCE
Aurelia Haehn Memorial Scholarship
Pamela Meeks

Social Science Outstanding Students of 2008
Caleb House
Theresa Olmstead


SOCIAL WORK

Archie McDonald Social Work Sophomore Scholarship
Liliana Ochoa

Paul Martinsen Memorial Scholarship
Tiffany Klapperich

Mary D. (Dolly) French Memorial Scholarship
Analuisa Orozco

Art Preciado Memorial Scholarship
Wesley Shockley

Social Work Outstanding Students of 2008
BSW – Analusia Orozco
MSW – Jennifer Brazey

SOCIOLOGY
W.E.B. Du Bois Award
Krystal Loveless-Arshad
Brittany Koerperich

Robert P. Rankin Award
Megan Williams
Melanie Duncan

Barbara Holland Peevers Scholarship
Allison Cross
Luz Sanchez

Travis A. Williams Educational Enhancement Award 
Sam Garrow

Best Scholar Award
Kendra Mahaffey

Sociology Outstanding Student of 2008
Melanie Duncan

POLITICAL SCIENCE
Advocacy Award
Alan Moore
Benjamin Cassady

Edward J. Bronson Scholarship
Samantha Johnston
Rheba Lundy

Matilda K. and Maurice E.S. Brunelle Scholarship
Chelsea Willett

Lew D.Oliver Scholarship
Chelsea Willett

Ralph and Ruth Choisser Law Scholarship
Kellen Johnson
Alan Moore
Esmeralda Campos

Royce D. Delmatier Scholarship
Rheba Lundy

Paul DiGirolamo Memorial Scholarship
Sara Haskell

Public Law Community Service Award
Benjamin Cassady

John G. Sanzone Scholarship
Rebekah Funes

Bob Sherrard Award
Wesley Shockley

Graduating with Distinction in Criminal Justice
Janelle Harper
Elisa Hoffman
John Jewett
James Petelin
Jose Sandoval
Jennifer Tarble

Graduating with Highest Distinction in Criminal Justice
Daniel Beresiwsky
Jennifer Frame
Lisa Noggle
Jennifer Palmer
Tamsen Swift Scholarship
Kara DiBiasio
Carl & Katie Thomas Scholarship
Alan Moore

The Honorable Mike Thompson Political Science Scholarship
Alan Moore

Graduating with Distinction in Political Science
Sarah Emmerson
Tyler Hanes

Graduating with Highest Distinction in Political Science
Amy Durbin
Elisabetta Fabiani
Elizabeth Graham
Gavin McLendon

Graduating with Highest Distinction in Political Science: Legal Studies Option
Jessica Barrett
Jennifer Bregante
Catalina Godwin
Shadee Mousa
Bryant Pender
Amelia Vogt

Graduating with Distinction in Public Administration
Patrick Walton

Graduating with Highest Distinction in Public Administration
Alicia Gifford
Marla Wagner

Graduating with Distinction in International Relations
Kelly Giotta
Anthony Cortese

Political Science Outstanding Students of 2008
Emily Cohen
Elisabetta Fabiani


PSYCHOLOGY
Hugh M. Bell Memorial Scholarship
Jason Tate
Tammi Cota
Melissa Jackson
Nancy Leos de Thiele
Laura Wilson
Rajinder Kaur
Christopher Branscum
Liliana Valdez
Annette Teixeira
Roberta Linoz

Psychology Student of the Year
Megan Dias

Warren R. Coleman Memorial Scholarship
Bonnie Sharpe

Peter C. Apostolakos Memorial Scholarship
Melissa Smith

Edith Brask Memorial Scholarship
Andrew Nichols

Soroptimist International of Bidwell Rancho Scholarship
Melissa Smith

Psychology Outstanding Student of 2008
Monica Solorzano



graduate woman

Dean Hutchinson

back to top