Performances by Artist

Alice in Wonderland JR.: Blue Room Young Company with Field Trip — 9/25
Allen Toussaint & the Preservation Hall Jazz Band — 11/21
Alpin Hong — 9/28
Amy Seiwert Imagery; Dance Chico! — 3/22
Amy Seiwert Imagery – Field Trip Only — 3/23
Antibalas & Zap Mama — 2/18
Arturo O'Farrill Octet — 4/11

Bean & Ivy, the Musical – Field Trip Only — 4/9
Blue Room Young Company: Alice in Wonderland JR.with Field Trip — 9/25
Branford Marsalis with the Chamber Orchestra of Philadelphia — 10/9
Broadway Boogie, Dance Chico! — 3/27
Buddy Guy — 4/7
Bill Bryson — 11/15

Caballitos de la CanciÓn, Los — 9/13
California Guitar Trio & Montreal Guitar Trio — 11/9
Carpenter, Mary Chapin with guest Tift Merritt — 10/16
Cash, Rosanne — 10/4
Cinema Vivant; The Hot Club of San Francisco — 1/31
Cirque Mechanics: Pedal Punk with Field Trip — 3/10
Cirque Peking; The National Acrobats of the People’s Republic of China — 9/16
Chamber Orchestra of Philadelphia with Branford Marsalis — 10/9
Chico Community Ballet: The Nutcracker — 12/4–12/7
Chico World Music Festival: Funkadesi — 9/12
Chico World Music Festival: Kartik Seshadri — 9/13
Chico World Music Festival: On Ensemble — 9/13
Chico World Music Festival: Masters of Hawaiian Music: Led Kaapana, George Kahumoku Jr. & “Uncle” Richard Ho’opi’i — 9/13
Chico World Music Festival: Mossy Creek Band — 9/13

Dance Chico!: Amy Seiwert's Imagery — 3/22
Dance Chico!: Pageant Theatre: Film. All That Jazz — 3/24
Dance Chico!: Spotlight Performances — 3/26
Dance Chico!: Broadway Boogie — 3/27
Dance Chico!: Joe Good Performance Group: Hush — 3/28
Donnell Leahy & Natalie MacMaster — 5/6

Funkadesi — 9/12

Garrison Keillor — 2/2
George Kahumoku Jr. and Masters of Hawaiian Music with Ledward Kaapana & “Uncle” Richard Ho’opi’i — 9/13
Grande, Reyna: The Distance Between Us — 2/24

Hot Club of San Francisco, The: Cinema Vivant — 1/31
Hot Sardines, The — 10/19
Hugh Bob & the Hustle, opening for the Lone Bellow — 10/2
Hush; Joe Goode Performance Group — 3/28

Intergalactic Nemesis: Live Action Graphic Novel Book One: Target Earth — 3/7
Ivy & Bean, the Musical – Field Trip Only — 4/9

Joe Ely, Ruthie Foster, Paul Thorn; The Southern Troubadours — 3/17
Joe Goode Performance Group: Hush — 3/28

Kartik Seshadri — 9/13
Keillor, Garrison — 2/2

La Maleta (The Suitcase) – Field Trip Only — 2/4
Large, Storm — 2/19
Ledward Kaapana & “Uncle” Richard Ho’opi’i, Masters of Hawaiian Music with George Kahumoku Jr. — 9/13
LoLos, The & Run River North — 8/23
Lone Bellow, The — 10/2
Los Caballitos de la CanciÓn — 9/13

Mariachi Sol de MÉxico — 12/13
Mary Chapin Carpenter with guest Tift Meritt — 10/16
Masters of Hawaiian Music with George Kahumoku Jr., Ledward Kaapana & “Uncle” Richard Ho’opi’i — 9/13
Mavis Staples — 1/16
Million Dollar Quartet — 3/30
Montreal Guitar Trio & California Guitar Trio — 11/9
Mossy Creek Band — 9/13
MUMMENSCHANZ — 10/28

Natalie MacMaster & Donnell Leahy — 5/6
North State Symphony – Field Trip Only — 1/23
Nutcracker, Chico Community Ballet — 12/4–12/7
Nutcracker, Chico Community Ballet – Field Trip Only — 12/5

Okee Dokee Brothers – Field Trip Only — 10/13
On Ensemble — 9/13
Orquesta SinfÓnica del Estado de MÉxico (State Symphony Orchestra of Mexico) — 3/15

Pageant Theatre: Film. All That Jazz — 3/24
Paula Poundstone — 9/5
Paul Thorn, Joe Ely, Ruthie Foster: The Southern Troubadours — 3/17
Pedal Punk: Cirque Mechanics with Field Trip — 3/10
Peter Pan JR., Storyteller Youth Theatre — 5/31
Peter Pan JR. Storyteller Youth Theatre – Field Trip Only — 6/1
Pilobolus — 11/11
Pilobolus – Field Trip Only — 11/12
Pink Floyd Experience, The — 4/1
Preservation Hall Jazz Band & Allen Toussaint — 11/21
Punk, Pedal: Cirque Mechanics — 3/10

Reyna Grande: The Distance Between Us — 2/24
Rosanne Cash — 10/4
Run River North & The LoLos — 8/23
Russian National Ballet Theatre: Swan Lake — 2/7
Ruthie Foster, Paul Thorn, Joe Ely; The Southern Troubadours — 3/17

Song of Eva Perón, Tango Buenos Aires — 1/21
Southern Troubadours, Joe Ely, Ruthie Foster, Paul Thorn — 3/17
Spotlight Performances — 3/26
Staples, Mavis — 1/16
State Symphony Orchestra of Mexico, Orquesta Sinfonica del Estado de Mexico — 3/15
Storm Large — 2/19
Storyteller Youth Theatre – Peter Pan JR. — 5/31
Storyteller Youth Theatre – Peter Pan JR. — Field Trip Only — 6/1
Swan Lake, Russian National Ballet Theatre — 2/7

Tango Buenos Aires, Song of Eva Perón — 1/21
The Adventures of Harold & the Purple Crayon – Field Trip Only — 2/10
The Distance Between Us, Reyna Grande — 2/24
The Intergalactic Nemesis: Live Action Graphic Novel Book One: Target Earth — 3/7
The Hot Club of San Francisco: Cinema Vivant — 1/31
The Hot Sardines — 10/19
The Lone Bellow — 10/2
The Musical, Ivy & Bean – Field Trip Only — 4/9
The National Acrobats of the People’s Republic of China: Cirque Peking — 9/16
The Pink Floyd Experience — 4/1
The Preservation Hall Jazz Band & Allen Toussaint — 11/21
The Suitcase (La Maleta) – Field Trip Only — 2/4
The Senegal St. Joseph Gospel Choir — 11/18
The Southern Troubadours: Joe Ely, Ruthie Foster, Paul Thorn — 3/17
The United States Air Force Band of the Golden West — 12/11
The Very Hungry Caterpillar & Other Eric Carle Favorites – Field Trip Only — 10/30

“Uncle” Richard Ho’opi’i, Ledward Kaapana, George Kahumoku Jr.: Masters of Hawaiian Music — 9/13

Very Hungry Caterpillar & Other Eric Carle Favorites – Field Trip Only — 10/30

Whose Live Anyway? — 11/13
Wildcat Welcome Concert — 8/23

Zap Mama & Antibalas — 2/18